Dlaczego warto pływać ?


Czy pływać z naszymi małymi pociechami?? Od kiedy??
Coraz częściej możemy zobaczyć na basenie rodziców z niemowlakami i maluchami poniżej 3 roku życia.
Jeszcze do niedawna był to widok wprawiający w osłupienie, podziw i zachwyt nad zachowaniem się takich dzieciaków w wodzie. Obecnie nikogo już nie dziwi samodzielnie utrzymujące się na wodzie jedynie za pomocą dmuchanych rękawków 6mc dziecko. Moda na rodzinne pływanie przyszła do nas z zachodu tak jak coca – cola i inne niezdrowe produkty. Jednak w przeciwieństwie do tych produktów pod ideą pływania z niemowlakami podpisuję się dwoma rękami. Dlaczego??

Zalet jest wiele podobnie jak badań naukowych nad rozwojem niemowląt i małych dzieci. Zabawy w wodzie fantastycznie wpływają na psychiczny i fizyczny rozwój małego dziecka. Z jednej strony znacząco poprawiają koordynację ruchów i siłę pracy mięśni oraz regulują oddech. Z drugiej, maluchy na basenie muszą radzić sobie w nowej i nietypowej sytuacji, uczą się obserwując inne pływające dzieci. Nowe środowisko jakim jest woda i związane z nim brak punktów podporu sprawia, że dziecko otrzymuje całą gamę nowych bodźców zewnętrznych wpływających na rozwój sensomotoryczny ( wyzwala reakcje nastawcze – czyli prawidłowe ustawienie głowy i kończyn względem tułowia, rozwija reakcje równoważne – rozwija pozycje pomagające utrzymać równowagę ciała, co w utrudnionych warunkach jakie stwarza woda powoduje szybszy i lepszy jakościowo rozwój tej funkcji).
Dzięki zastosowaniu całej gamy kolorowych przyborów stymulujemy rozwój percepcji wzrokowej, słuchu, oraz manipulacji przedmiotami. Mówiąc prościej dziecko rozwija się szybciej, lepiej radzi sobie w sytuacjach problemowych, szybciej się uczy i adaptuje do nowych warunków zewnętrznych.
Dzięki grupowej formie zajęć maluchy stają się bardziej uspołecznione – otwarte na ludzi, w przyszłości zaowocuje to lepszym kontaktem z rówieśnikami w grupach przedszkolnych, szkolnych. Przełamanie barier nieśmiałości już w najmłodszych latach sprawia, że dzieci chętniej podejmują aktywność i funkcje lidera w grupie, społeczeństwie w okresie obowiązku szkolnego jak i w dorosłym życiu.
Aktywność ruchowa od najmłodszych lat sprzyja nabywaniu prawidłowych wzorców osobowości, zachowań i “stylu bycia”, które jak wiadomo kształtują się w głównej mierze do 5 – 6 roku życia. Dzięki czemu aktywność ruchowa i dbałość o zdrowie staję się jakby “wpisana” w przyszły światopogląd. (Oczywiście należy pamiętać, że dziecko zbiera wzorce nie tylko na basenie ale w każdej chwili przebywania z rodzicami).
Zajęcia na basenie sprawią, że maluszek w pierwszym okresie życia będzie się przede wszystkim dobrze się bawił zyskując przy tym całą gamę nowych umiejętności. W późniejszym okresie nie tylko bez trudu nauczy się pływać, ale także będzie się cieszył lepszym zdrowiem. Dzieci, które regularnie w nich uczestniczą, o wiele rzadziej łapią infekcje (bo są zahartowane), mają lepszą kondycję (bo pływanie wymaga sporego wysiłku), szybciej rozwijają zdolności koordynacji ruchowej, dzięki różnorodności zadań i bodźców wzrasta wariantowość wykonywania prostych czynności ruchowych. Wzmożona aktywności ruchowa stymuluje rozwój fizyczny dziecka, zwłaszcza aparat ruchu (układ kostny, mięśniowy) rozwija się bardziej intensywnie, a brak grawitacji przyczynia się do minimalnego obciążania stawów co w połączeniu ze wzmocnieniem mięśni stanowi doskonałą profilaktykę wad postawy. (Pływanie wzmacnia również mięśnie kręgosłupa, a więc ułatwia maluchowi utrzymanie prawidłowej postawy ciała). Zaobserwowano również dobroczynny wpływ wody na dzieci borykające się z konkretnymi schorzeniami (ćwiczenia na basenie bywają polecane przez lekarzy, np. niemowlakom z problemami związanymi z nieprawidłowym napięciem mięśniowym.
Adam Kin

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

0 Odpowiedz "Dlaczego warto pływać ?"

Prześlij komentarz