Co dla dzieci?

Gdy rodzi się dziecko rodzice zaczynają się zastanawiać kim będzie, jak będzie wyglądało jego życie, co będzie lubiło robić, jakie będzie miał pasje i upodobania.
Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę jak ważne są te pierwsze lata życia. Często nie wiemy jak wiele my rodzice możemy zrobić dla dziecka już teraz. Jak wspaniale możemy ukształtować jego upodobania. Nie zdajemy sobie sprawy, że to nasze świadome działania mogą wpłynąć na twórczość i kreatywność, (czyli otworzyć swoistą kopalnię możliwości twórczych – możliwości dzięki którym nasze dziecko lepiej i łatwiej sobie poradzi w dorosłym życiu). Już teraz czas aby wpoić dziecku aktywność ruchową za sprawą której w przyszłości zachowa długo sprawność fizyczną i psychiczną. To rodzice i formy aktywności z którymi dziecko zetknie się w pierwszych latach życia ukształtują jego osobowość, wrażliwość na innych, ale również odporność psychiczną. Nauczy funkcjonowania w grupie, a w wyjątkowych przypadkach może sprzyjać kształtowaniu przyszłych liderów.

Jak to osiągnąć ? Gdzie szukać specjalistów?

W myśl zasady „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”

Współczesny świat zmienia się dużo szybciej niż działo się to w ubiegłych stuleciach. Otwarta wspólna Europa i łatwość w poruszaniu się po świecie stawia przed nami i naszymi dziećmi coraz to nowe wyzwania. Zmienia się system zatrudnienia, znikają pewne stabilne stanowiska przypisane na całe życie, zasady kapitalizmu stają się rzeczywistością.
Współczesny świat, to świat wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ludzi przedsiębiorczych, energicznych, pewnych siebie i zdecydowanych w swoim działaniu.
Specjaliści różnych dziedzin rozwoju człowieka, psychologowie współpracujący w ramach projektu codladzieci.info są zgodni, że to właśnie pierwszy okres życia (od narodzin do 3-4 czasem 6-7 roku życia kształtuje się osobowość dziecka, jego zainteresowania, przyzwyczajenia i nawyki.

Zatem aby Nasze dziecko świetnie radziło sobie w życiu w każdej dziedzinie wystarczy je odpowiednio ukierunkować.
Zajęcia, plastyczne, rozwiną jego zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, twórczość (tak niezbędną aby zaistnieć w świecie – odważnie i z ufnością we własne możliwości, tworzyć produkty, usługi, być może założyć własną firmę).
Dziecko oczyma wyobraźni będzie widziało dalej i więcej ( a to cecha wszystkich wielkich wizjonerów i ludzi sukcesu).
Jak powszechnie wiadomo wszystkie sfery rozwojowe (wzrok, słuch, mowa, chwyt i manipulacja) przenikają się wzajemnie i uzupełniają, dlatego warto traktować je kompleksowo. Dlaczego zatem nie wykorzystać nadzwyczajnej plastyczności mózgu aby już teraz dziecko rozpoczęło przygodę z językiem obcym i innymi zajęciami zapewniającymi w przyszłości wszechstronność jednocześnie.
Nie trzeba specjalistów aby wiedzieć, że dziecko najszybciej uczy się języka obcego w dzieciństwie i najlepiej przez zabawę.
W przyszłości gdy wyjedzie na wakacje, studia zagraniczne czy do pracy z całą pewnością podziękuje za to swoim rodzicom.

Dla zrównoważenia postępującej techniki, a co za tym idzie braku ruchu, nadwagi a nawet otyłości warto pamiętać, aby dziecko dobrze się bawiło (i to nie przed telewizorem czy komputerem).
Zajęcia ruchowe na basenie, placu zabaw, taneczne, lub dowolna aktywność fizyczna ułatwi rozładowanie nagromadzonych negatywnych emocji, a to przełoży się na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie, przedszkolu czy szkole.
Zdaniem specjalistów współpracujących z codladzieci.info zajmujących się zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną wszechstronna aktywność fizyczna, (gry, zabawy, taniec, pływanie ) gdy jest odpowiednio poprowadzona, tworzy poczucie własnej wartości, wiarę w siebie i możliwości ciała, kształtuję silny charakter jakże potrzebny dla spełnienia planów i marzeń. Podczas takich zajęć poprawia się kondycja ciała, co będzie zapobiegało deformacji, klatki piersiowej, stawów, kręgosłupa. Co więcej wzmocnią się nie tylko kości, mięśnie ale jakże ważne dla naszego zdrowia serce.
Dziecko stymulowane fizycznie od najmłodszych lat niemal spontanicznie będzie wybierało aktywność fizyczną gdy tylko poczuje, że ciało potrzebuje ruchu. Będzie to nawyk niczym „wyssany z mlekiem matki”.
Dziecko stymulowane fizycznie we wczesnym dzieciństwie powyżej przeciętnej osiąga dużo większe zdolności posługiwania się własnym ciałem w każdej dziedzinie aktywności fizycznej. Krótko mówiąc cokolwiek zapragnie robić przyjdzie mu to z dużo większą łatwością niż innym rówieśnikom dzięki lepiej przygotowanemu ciału i psychice.

Wszystkie powyżej opisane możliwości dają korzyści, których nie da się opisać w krótkim artykule, dlatego specjaliści różnych dziedzin aktywności i rozwoju dziecka z serwisu codladzieci.info będą państwu systematycznie je przybliżać.
Jeśli już dziś chciałbyś się dowiedzieć więcej możesz poszukać specjalistów w Twojej okolicy. Zobacz gdzie najbliżej Twojego miejsca zamieszkania jest specjalista rekomendowany przez codladzieci.info (więcej informacji już wkrótce na naszym blogu).

Należy jednak pamiętać, że w myśl starej Chińskiej mądrości dziecka się nie wychowuje dziecku daje się przykład.
Dlatego już dziś zabierz dziecko z przed telewizora i zorganizuj mu czas wolny. Daj mu dobry przykład (mówią zgodnie i z uśmiechem twórcy codladzieci.info)


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

0 Odpowiedz "Co dla dzieci?"

Prześlij komentarz