Pływanie w ciąży


Zanim Mamusia zabierze swojego Szkraba na basen nosi go przez 9 miesięcy pod sercem i już wtedy mogą rozpocząć wspólną przygodę z basenem :) Przeczytajcie co na temat pływania w ciąży udało nam się "wykopać" w sieci:

 
Lekarze zalecają ćwiczenia w czasie ciąży jako sposób na poprawę samopoczucia. Gimnastyka pozwala zmniejszyć dolegliwości związane z ciążą (bóle kręgosłupa, ryzyko wystąpienia żylaków i zaparć), zapobiega otyłości, a także wzmacnia mięśnie potrzebne w czasie porodu, a co za tym idzie - sprawia, że jest on łatwiejszy i szybciej przebiega. Kobiety, które w czasie ciąży regularnie ćwiczyły, szybciej wracają do formy po porodzie. Nie chodzi jednak o to, aby kobieta, która do tej pory nie była aktywna fizycznie, spędzała całe dni na sali gimnastycznej lub zaczęła uprawiać jogging. W czasie ciąży nie wolno gwałtownie zmieniać trybu życia i swoich przyzwyczajeń.
Dawniej lekarze rzadko wyrażali zgodę na to, aby kobiety ciężarne wykonywały ćwiczenia fizyczne. Obawiano się nagłych skoków ciśnienia i odpływu krwi od płodu. Dzisiaj wiadomo, że nie jest to realne zagrożenie. Z gimnastyki w czasie ciąży należy jednak zrezygnować w przypadku, gdy lekarz stwierdzi niewydolność szyjki macicy, wysokie ciśnienie w pierwszym okresie ciąży, ciążę mnogą, chorobę serca, krwawienia z dróg rodnych lub stan przedrzucawkowy. Przeciwwskazaniem do podejmowania wysiłku fizycznego jest także historia wcześniejszych poronień i ryzyko przedwczesnego porodu.
Ćwiczenia w wodzie i pływanie są szczególnie zalecane kobietom w ciąży, ponieważ korzystnie wpływają na kręgosłup i pracę serca oraz ogólnie wzmacniają organizm.


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

0 Odpowiedz "Pływanie w ciąży"

Prześlij komentarz